Kandidatės dienoraštis: po rinkimų

Rinkimai pasibaigė. Antro turo dėka partijai jie buvo gana sėkmingi, ypač vienmandatėse apygardose. Ateityje reikia smulkiai panagrinėti, kodėl daugiamandatėje apygardoje negavome daugiau mandatų, tačiau savo asmeniškus rezultatus jau galima palyginti su 2008 m. rinkimais. 2008 m. taip pat dalyvavau tik partijos sąraše, ir likau 58. Šiemet – 23. 2008 m. surinkau 1024 reitingo balsus, šiemet – 2887. Savaime suprantama, kad vieta porinkiminiame sąraše skiriasi iš esmės. Todėl paanalizuokime, kuo skyrėsi rinkiminės kampanijos.

Pirmiausia – starto pozicija, kuri labai svarbi žinomumui. 2008 m. buvau Ministro pirmininko patarėja (ir VU docentė), tačiau pozicija partijoje – tik tarybos narė. Šiemet – darbe – tik VU docentė, bet partijoje – pirmininko pavaduotoja. Kas nusveria? Būdama Ministro pirmininko patarėja, dalyvavau daugelyje darbo grupių, įvairių konferencijų, taigi, bendravau su daugeliu politiškai aktyvių žmonių. Dabar – darbo veikloje daugiau izoliuota, nors aktyvesnė papildoma projektinė veikla, kurioje vyrauja mokymai. Partijoje, būdama atsakinga už Panevėžio apskrities skyrius bei ryšius su sakaliukais, žymiai daugiau bendravau su partiečiais. Kada didesnis žinomumas? Manau, kad beveik vienodas. Šįkart didesnis žinomumas partijoje nulėmė geresnę vietą sąraše – 18 (2008 m. buvo 28). Manau, kad žinomumas visuomenėje 2008 m. buvo didesnis. Bet viską susumavus sakyčiau, kad starto pozicija šiemet buvo kiek geresnė.

Finansai. 2008 m. partija daugiamandačių kandidatų nerėmė, šiemet parėmė 3000 Lt. Gal būt, turinčiam didesnes pajamas žmogui tai nesvarbu, tačiau man – taip. Bent jau nebuvau labai suvaržyta, spausdinant agitacinę medžiagą. 2008 m. skrajutes skaičiavau šimtais, šiemet jų buvo atspausdinta daugiau kaip 20 tūkst.

Rinkimų kampanija. 2008 m. kampanija labai gerai tinka lyginimui, nes jos metu sirgau, beveik nevaikščiojau, niekur nevažinėjau, neprašiau kitų pagalbos dalijant agitacinę medžiagą, nes negalėjau atsilyginti tuo pačiu. Taigi, susidaro du esminiai skirtumai: važinėjimas, susitikimai su žmonėmis ir, svarbiausia, palaikymo komanda. Šiemet važinėjau, susitikinėjau su žmonėmis daug. Tuos susitikimus labai sunku organizuoti, kai nesi nei Seimo, nei savivaldybės narė. Todėl stengiausi išnaudoti LSDP dienas rajonuose bei miestuose. Žinoma, vėliau reikės dar smulkiau paanalizuoti, ar skyrėsi reitingavimas tuose rajonuose, kur buvau, ir kur ne, ar turėjo įtaką dalyvavimas didelėse šventėse, kur buvo išdalinti dideli skrajučių skaičiai. Tačiau svarbiausia – palaikymo komanda. 2008 m. tokios praktiškai neturėjau. Buvo tiesiog asmeninių draugų, kurie platino skrajutes, Birutė Vėsaitė įrašė mane į „reitingavimo langelį“ savo skrajutėje, palaikė moterų ir žmogaus teisių organizacijos. Jų paramą turėjau ir šiemet. Papildomai suburta komanda ne tik platino didžiąją dalį agitacinės medžiagos, važiavo kartu į agitacines kampanijas, bet ir sugalvojo labai daug originalių idėjų, kad ta medžiaga pasiektų rinkėją. Manau, kad komandos turėjimas ir nulėmė pačius didžiausius rezultatų skirtumus. Ačiū komandai, jos vadovei ir sielai Vidai, pasiaukojančiai dirbusiems Algiui ir Dariui, komandos branduoliui – Arturui, Daliai, Dangei, Kęstui, Mindaugui, Ričardui, Vidui ir visiems komandos nariams.

Dabar toks tuščias laukimo laikas. Gera nuotaika gerokai apkartinta Prezidentės diktato, galimybės kreipiantis į Konstitucinį Teismą panaikinti rinkimų rezultatus. O reikia galvoti apie komiteto pasirinkimą, kitus darbo planus.