Moterys 2016 m. rinkimuose į Seimą

 GM8R4088

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) paskelbė kandidatų į Seimą statistiką: iš viso kandidatuoja 1416 asmenys, iš jų – tik 31 % moterų. O didžiausioms partijoms atstovauja tik 23% moterų. Liūdnas vaizdas.

Tačiau įdomu panagrinėti visų kandidatuojančių partijų sąrašus bei moterų išsidėstymą jose. O tam yra svarbus moterų išsidėstymas pirmuose penketukuose, dešimtukuose ir trisdešimtukuose. Penketukuose svarbu todėl, kad daugelis rinkėjų, kurie nežino, ką jie norėtų reitinguoti, tiesiog pažymi 1, 2, 3, 4, 5. Dešimtukus – todėl, kad dauguma rinkėjų toliau nebežiūri į pavardes už dešimtuko ribų, o trisdešimtukai – nes tik retai partijai pavyks turėti daugiau kaip 30 Seimo narių. Lentelėje partijos išdėstytos pagal moterų procentą jų rinkimų sąrašuose.

 

Moterų išsidėstymas partijų sąrašuose

Partija Viso, % Penketuke Dešimtuke Trisdešimtuke
Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) – Krikščioniškų šeimų sąjunga 52,5 3 4 43,3
Politinė partija „Lietuvos sąrašas“ 51,3 2 4 46,7
Lietuvos liaudies partija 36,8 1 3 36,7
Lietuvos žaliųjų partija 34,2 1 3 36,7
Lietuvos socialdemokratų partija 34,0 2 4 40
Politinė partija „Drąsos kelias“ 33,3 1 1 30
Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) 30,6 1 3 30
Darbo partija 28,4 2 3 30
Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija (Lietuvos centro partija, Lietuvos pensininkų partija) 28,1 0 1 30
Partija „Tvarka ir teisingumas“ 25,7 0 1 16,7
S. Buškevičiaus ir tautininkų koalicija „Prieš korupciją ir skurdą“ (partija „Naujoji Lietuva“, Tautininkų sąjunga) 27,3 0 0 23,3
Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai 24,8 3 5 26,7
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis 22,7 1 2 20
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga 22,7 1 1 20

 

Tik vienos partijos – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – sąrašo viršūnėje moteris. Dviejose partijose – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir „Lietuvos sąrašo“ – rinkimų sąrašuose daugiau moterų nei vyrų. Ir moterų išsidėstymas sąrašuose geriausias.

Blogiausiai moterų atžvilgiu atrodo Liberalų sąjūdis bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, jų sąrašuose – moterų mažiausia. Pirmuose penketukuose moterų neturi partija „Tvarka ir teisingumas“ bei abi antikorupcinės koalicijos. Gal tie vyriukai galvoja, kad labiausiai korumpuotos – moterys?.. O S. Buškevičiaus ir tautininkų koalicija neiškėlė moterų ir į pirmąjį dešimtuką.

Moterims, aišku, nėra ko net dairytis į mažąsias partijas, kuriose moterų balsas nieko nelemia. Aišku, kad su moterimis nesiskaitoma Liberalų sąjūdyje bei Valstiečių ir žaliųjų sąjungoje.

Tai ką galime patarti rinkėjoms moterims? Lenkų rinkimų akcijos sąrašas pagal lyčių proporcijas būtų patraukliausias. Tačiau žinant, kad LLRA dabartiniame Seime buvo pati reakcingiausia partija moterų atžvilgiu (pagrindinė siūlytoja uždrausti nėštumo nutraukimą ir t. t.), nieko gero iš jos nėra ko laukti.

Labai gerai pagal lyčių proporcijas atrodo ir „Lietuvos sąrašas“, bet apie jų nuveiktus darbus duomenų nėra, o programoje nėra nieko nei apie moteris, nei apie lyčių lygybę.

Iš klasikinių ir didžiausių partijų geriausiai atrodo socialdemokratai (LSDP). Čia nenagrinėsiu, kodėl sąrašo gale pritrūko kandidačių (tą paanalizuosime po rinkimų), paskutinė moteris – Nr. 124, bet iki jos partijos kvotinė proporcija beveik išlaikyta. Ir išsidėstymas dešimtukuose atitinka lyčių kvotą.

Vien tai rodo, kad moterys turi svorį LSDP, jei išsikovojo ir išlaiko lyčių kvotą. Amžinųjų oponentų – konservatorių – sąraše moterų pakanka tik pirmajame dešimtuke. Vykstant kartų kaitai, aplinka yra nepalanki moterims. Bet pastarųjų partijų rinkėjai ir rinkėjos tikrai „nepersikloja“, tai nėra alternatyvus pasirinkimas.

Tačiau prisimenant VRK skaičiavimus, kad didžiųjų partijų sąrašuose moterų – tik 23 proc., kiek jų galime prognozuoti išrinktame Seime?

Prognozės liūdnos: dauguma kandidatų vienmandatėse apygardose – vyrai. Todėl daugiausia priklausys nuo sąrašų reitingavimo.

Ir moterys turi suprasti, jog norėdamos, kad jų interesai būtų atstovaujami, turi reitinguoti moteris.