Partijos atsinaujinimas – grįžimas prie socialdemokratinių vertybių

Mieli Bičiuliai,

Kalbu Taryboje dėl to, kad šis rinkimų pralaimėjimas signalizuoja, kad partijai iškilo egzistencinė grėsmė. Ir čia ne iš fantastikos srities. Lenkijoje socialdemokratų partija jau praktiškai išnyko. Patys lenkų politologai socialdemokratai įvardija dvi svarbiausias iš priežasčių: konservatorių politikos įgyvendinimas ir neoliberalių reformų darymas. O paskutiniu metu mes tvirtai ėjome tuo keliu.

Taigi, kodėl pralaimėjome rinkimus? Pripažįstu ir tas priežastis, kurios dažniausiai įvardijamos (sąmokslo, organizacines, komunikacines), tačiau, mano nuomone, pagrindinė priežastis – nukrypimas į dešinę nuo socialdemokratinės ideologijos (kaip ji suprantama tarptautiniu mastu), nuo socialdemokratinių vertybių. Kas pasirinks antrarūšius konservatorius ar antrarūšius liberalus, jei yra tikrieji konservatoriai ir liberalai?

Mes praradome didelę dalį savo rinkėjų ir visiškai neužsiauginome naujų. Mes praradome daug rinkėjų grupių, ypač taip vadinamų „biudžetininkų“. Labai trumpai iliustruosiu akademinės bendruomenės pavyzdžiu, su kuria nuolat bendrauju ir kurios dalimi aš jaučiuosi. Anksčiau didelė akademinės bendruomenės dalis buvo palanki LSDP, bet mes netesėjome savo pažadų ir nepateisinome jos vilčių. Mes neatitaisėme visų „Steponavičiaus reformos“ antikonstitucinių įstatyminių nuostatų ir nė centu nepadidinome, net neatstatėme konservatorių sumažintų atlyginimų. Ir tik nesakykite, kad niekas nepriminė, kad reikia atstatyti biudžetininkams bazinį atlyginimo dydį. Frakcijos „galiorka“ apie tai nuolat kalbėjo. Ar gali docentas, kuris vis dar uždirba 600 EUR, nors viskas šitaip pabrango, balsuoti už socialdemokratus po jų 4 metų valdymo?

Mes nepatraukėme jaunimo, o jaunimas toks imlus socialinio teisingumo idėjoms. Studentai, kurie protestavo prie Vyriausybės rūmų prieš neoliberalų Darbo kodeksą, turėjo būti mūsų ateities rinkėjai. O ką mes padarėme? Vietoj to, kad kalbėtume su jais, išsiuntėme piketuoti prieš juos mūsų jaunuosius viceministrus ir ministrų patarėjus…

Taigi, jei norime, kad socialdemokratų partija išliktų įtakinga, mes turime susigrąžinti ir patraukti naujus rinkėjus. O tam turime tapti atsinaujinusia partija su ideologiniu stuburu pagal tarptautinius standartus.