Seimui atveriamas kelias įtvirtinti reprodukcines teises

Seimo nariai siūlo reprodukcines teises įtvirtinti įstatymu. Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narės dr. Giedrės Purvaneckienės iniciatyva bendradarbiaujant su Seimo nariais, ekspertais, NVO sektoriumi parengtas ir užregistruotas Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektas.

Pagal projektą, reprodukcinė sveikata – tai su žmogaus reprodukcine funkcija susijusi fizinė, psichinė ir socialinė gerovė, kai jis neserga lytinės ir reprodukcinės sistemos ligomis, gyvena atsakingą, saugų ir visavertį lytinį gyvenimą bei gali turėti vaikų laisvai spręsdamas, kada, kiek ir kaip dažnai jų turėti.

Įstatymo projekto tikslas – įtvirtinti asmenų teises į mokslu grįstą reprodukcinės sveikatos informaciją, kokybiškas reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugas, užtikrinti jų prieinamumą, palankumą ir šiuolaikiškumą. Įgyvendinti mokslu grįsta lytinį ugdymą ir visuomenės lytinį švietimą.

Tose šalyse, kur reprodukcinės teisės yra įtvirtintos, asmenys gyvena visavertiškesnį gyvenimą. Lytinis gyvenimas yra svarbi asmenų gyvenimo dalis, kuri neturi jų nepagrįstai varžyti ar netgi traumuoti – žmogus turi būti tinkamai informuotas ir jaustis saugiai. Kai kuriais atžvilgiais Lietuvoje padėtis nebūtų tokia bloga, išskyrus informacijos ir ugdymo stoką ar paslaugų brangumą, tačiau nuolat susiduriame su kėsinimaisis viską uždrausti. Todėl tokiomis aplinkybėmis tampa dar svarbiau tokias teises ir paslaugas užtikrinti įstatymu – teigia projekto iniciatorė ir viena iš bendraautorių Seimo narė dr. Giedrė Purvaneckienė.

Seimo Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių parlamentinei grupei priklausantys Įstatymo projektą pateikę parlamentarai tikisi, kad Seimui pritarus įstatymas galėtų įsigalioti jau nuo kitų metų sausio mėnesio.